بازنگری قوانین مهریه | قانون حمایت از خانواده نیازمند اصلاح است+کلیپ

1
18

متن کامل گفتگو سرکار خانم ازاد با خبرگزاری فارس:

 

آنچه مورد مهریه قرار می‌گیرد، مرد باید توانایی پرداختش را داشته باشد

 الهام آزاد، نماینده مردم نایین در مجلس و عضو فراکسیون زنان:

مهریه یک هدیه از طرف مرد به زن  است که با انعقاد عقد، زن مالک مهریه می‌شود و هر تصرفی  در آن می‌تواند داشته باشد. وقتی به مباحث حقوقی و فقهی مهریه نگاه می‌کنیم از نگاه شرع مهریه یک بحث تملیکی دارد و این گزاره که به محض وقوع عقد زن مالک مهریه می‌شود یعنی مهریه به واسطه عقد به زن تملیک می‌شود. اما در عصر حاضر به نظر می‌رسد که مهریه از ماهیت تملیکی بودن خود فاصله گرفته و تبدیل به یک تعهد شده است . به عبارتی در حال حاضر اغلب فکر می‌کنند تنها در شرایطی که افراد بخواهند وارد خط طلاق بشوند، آنوقت مهریه باید پرداخت شود در حالی که اینگونه نیست و به محض وقوع عقد زن مالک مهریه می‌شود. ما باید از شرایط فعلی فاصله بگیریم و باید شرایط به گونه‌ای شود که به محض وقوع عقد مهریه به تملک زن دربیاید در واقع چیزی مورد مهریه قرار گیرد که مرد توانایی پرداخت داشته باشد.

با تعیین سقف مهریه مخالف هستم

 البته باید تمام راهکارها و ابعادفقهی، حقوقی و اجتماعی برای مسئله مهریه بررسی شود اما بنده با تعیین سقف مهریه و چنین مباحثی مخالف هستم. از لحاظ فقهی و شرعی هم نمی‌توان برای مهریه سقف تعیین کرد گر چه بنا بر استحباب  به مهرالسنه توصیه شده است؛ زیرا وقتی در شرع گفته شده که مهریه با توافق زوجین تعیین می‌شود، ما به عنوان قانون‌گذار نمی‌توانیم برای آن محدودیت ایجاد کنیم و باید به سراغ راه حل‌های دیگر با استفاده از نظریات علماى فقه و حقوق برویم. به نظر بنده  در بین راه حل‌ها نیز باید تمرکزمان بر روى تملیکی شدن مهریه با رعایت توان پرداخت و وضایت زوجین  باشد.

 همانطور که ما در عقدها و قراردادهایمان می‌گوییم زمانی می‌توانیم چیزی را ملاک قرار دهیم که قابل تملک باشد و بتواند به تملک طرفین عقد دربیاید و در واقع چیزی که موجود نباشد امکان ذکر آن در قرارداد وجود ندارد و دراین  صورت عقد و قرارداد ما را باطل خواهد کرد اما در مهریه که باید تملیکی باشد تعهدی عمل می‌کنیم

 

ماده ۲۲ قانون حمایت از خانواده کاربردی نبود

آزاد:

بنده بارها در جلسات مکرر عرض کرده‌ام که در طول این سال‌ها ما تنها تلاش کرده‌ایم مسکّنی برای مسئله مهریه ایجاد کنیم و همین ماده ۲۲ قانون حمایت از خانواده نیز آنقدر مسیر مثبتی را به ما نشان نداد و آنقدر کاربردی نبود از این رو ما باید به دنبال چاره‌اندیشی واقعی باشیم؛ چراکه اگر چاره‌ای برای این مسئله پیدا نکنیم باید تبعات اجتماعی فرهنگی آن را شاهد باشیم. در عصر شارع اینگونه بوده است که مهریه تملیکی باشد ولی عصر حاضر تبدیل به یک تعهد شده است و دیگر بعضا تملیک نیست و در موارد زیادی می‌بینیم که زن اساسا به حق خود نمی‌رسد و پس از تقسیط مهریه، پرداخت آن سال‌ها طول می‌کشد.

 به نظر بنده برای اینکه بتوانیم این مسئله را حل کنیم باید مرحله به مرحله جلو برویم. ابتدا باید ببینیم که ماهیت وجود مهریه چیست که همانطور که اشاره شد، هدیه‌بودن و تملیکی‌بودن دو مولفه اصلی ماهیت مهریه است. بعد باید درباره پشتوانه زنان صحبت کنیم  در واقع مقوله مهریه جدا مورد بررسی قرار گیرد و مقوله در نظر گرفتن پشتوانه زن مجزا بررسی شود و مهریه را فقط هدیه در نظر بگیریم نه پشتوانه. وقتی این نگاه به مهریه شود یعنی هدیه بودن و قابلیت تملیک در زمان تعیین ، دیگر مردان به دلیل عدم پرداخت مهریه به زندان  نخواهند رفت.

وقتی زنان به ستوه می‌آیند مهریه را به اجرا می‌گذارند

آزاد:

باید تلاش ما این باشد به صورتی اصلاح کنیم که تملیکی شدن مهریه ملزم شود؛ یعنی تنها در شرایطی بتوان مبلغ یا مالی را مهریه قرار داد که آن چیز موجود باشد و مرد بتواند در تملک زن قرار دهد و زن هم بتواند به محض عقد در مهریه تصرف داشته باشد.حتى می توان گفت همین باعث می‌شود که دوام زندگی‌ها بیشتر شود. ما یک خلاء بزرگی داریم و باید این موضوع را به صورت درمانی حل کنیم.پس از آن که موضوع مهریه و مشکلات آن را حل کردیم بعد باید سراغ این برویم که زن باید چه پشتوانه‌هایی داشته باشد که با توجه به حق طلاقی که شرع و قانون به مرد می‌دهد، نگران به مخاطره افتادن زندگیش نباشد.

یکی دیگر از واقعیت‌ها این است که زنان جامعه ما وقتی در زندگی به ستوه می‌آیند، مهریه خود را ابزاری قرار می‌دهند تا مرد حاضر به طلاق شود. برای این موضوع نیز ما باید راهکار داشته باشیم که زنان ما امنیت داشته باشند که با تغییر قانون مهریه ،زنان را در بن بست قرار نداده ایم. البته در حال حاضر راه‌حل‌هایی مانند شرط ضمن عقد وجود دارد که باید آن‌ها را عمیق‌تر و راهبردی‌تر کنیم.

باید این را بپذیریم که دلیل بالابودن مهریه ، ایجاد پشتوانه و ایجاد ابزاری برای شرایط منازعات خانواده است. اگر ما برای این دغدغه ها راهکار پیدا کنیم، می‌توانیم به نتایج خوب و مثبتی برسیم و انشا‌ءالله این موضوع را درمان کنیم  و از طرفی زمانی که این موضوع درمان شود قطعا بحث حل موضوع و رفع زندانی کردن مرد به جهت مهریه نیز در این راهکارها دیده خواهد شد تا ما شاهد زندانی شدن مردان به دلیل عدم پرداخت مهریه نباشیم.

خانم محمدی اگر صحبت های بنده را گوش داده باشید، شما اقرار به این موضوع می کنید  که زنان جامعه  ما به مهریه نمی رسند،  پس همان راهکاری که بنده دادم  بهتر است. ما نمی توانیم هیچ گاه فقه خودمان را در احکام مهریه و طلاق در نظر نگیریم پس وقتی که به آیات و ورایات و احادیث نگاه می کنیم باید مهریه  تملیکی باشد نه تعهدی.

ما هم طرفدار زنان و هم طرفدار مردان هستیم، بحث ما تحکیم نظام خانواده در کشور عزیزمان ایران اسلامی است، این مطلوب نیست که آمار  پرونده هاى مهریه و طلاق بالا و نیز آمار ازدواج پایین باشد،  می توان گفت یکی از دلایل آن مهریه های سنگین  است که زیربار ازدواج نمی‌روند که البته آسیب هاى اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی نیز دخیل است و از طرفی دیگر هم  شاهد افزایش آمار زندانیان مهریه باشیم!

ما  همه اینها را نگاه می کنیم تا بتوانیم  این موضوع را حل کنیم. در جمهوری اسلامی نقش خانواده محوری و بنیادی است. ان شاالله ما بتوانیم  در این باب راهکاری مطلوب و ماندگار از مجلس یازدهم به جا بگذاریم.

 

یک دیدگاه

  1. انشالله که موفق و موید باشید. دیدگاه و نظر حضرتعالی در خصوص مهریه کاملا بجا و منطقی است و دستگاه قضایی باید مهریه های سنگین را مورد حمایت قرار ندهد و فقط مهریه ای را مور حمایت قرار دهد که در لحظه عقد و بر اساس توان مرد پرداخت می شود و نهایتا تا یکسال بعد از عقد نامه به زوجه امکان مطالبه مهریه را بدهد نه بیشتر.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید